خطرات کار با قیر

چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟

برای پشتیبانی با دفتر ما تماس بگیرید
خطرات کار با قیر

خطرات کار با قیر

بیشترین خطری که در کار با قیر متصور است ، تماس قیر داغ با پوست می باشد. در دوره زمانی بسیار طولانی که از قیر استفاده شده است هیچ گزارشی مبنی بر خطر قیر روی پوست در کار با قیر وجود ندارد. در مورد قیرهای محلول و قیرابه ها به دلیل دمای پایین تر استفاده از آنها ، احتمال تماس با پوست بیشتر است که باید از آن پرهیز شود. در تماس با قیرهای محلول احتمال نفوذ حلال آنها به درون بدن از راه پوست وجود دارد. وجود حلال در بدن اثرات سرطان زایی دارد. تماس با قیرابه ها باعث تحریک پوست و چشم می شود و در برخی اشخاص باعث بروز حساسیت می شود.

کمکهای اولیه: در صورت سوختگی افراد باید محل سوختگی سریعا سرد شود برای این منظور پوست محل سوختگی باید ۱۰ دقیقه در زیر آب سرد نگه داشته شود. در مورد چشم ها حداقل ۵  دقیقه در آب سرد باشند. در تمام موارد باید از سرد کردن بدن فرد و کندن قیر از روی پوست خودداری شود.

مراقبت پزشکی: قیر محکم روی پوست می چسبد و فقط در یک درمانگاه مجهز باید اقدام به جداسازی آن از پوست کرد. قیر سرد شده یک لایه استریل و ضد آب روی محل سوختگی تشکیل می دهد و از خشک شدن جلوگیری می کند. جدا کردن قیر به پوست صدمه زده و باعث خشک شدن و در صورت سوختگی درجه ۲ باعث عفونت می شود. در مورد سوختگی درجه ۲ باید لایه قیر سر جایش بماند و با پماد پارافین دار مانند فلامازین (سولفادیازین نقره) پوشانده شود. این روش قیر را نرم کرده و پس از یک روز لایه قیر قابل جدا شدن می شود. در این صورت پوست تغییر حالت نداده و بازسازی می شود. در صورت سوختگی درجه ۳ بسته به عمق و موقعیت باید از طریق جراحی برداشته شود. در این وضعیت بهتر است قیر در اتاق عمل ۵ روز پس از سوختگی برداشته شود. در این شرایط هیچ عفونتی ایجاد نخواهد شد.

در صورتیکه سوختگی منجر به خونریزی حادث شود قیر پس از سرد شدن مانع خونریزی و مانند بانداژ عمل می کند. در این صورت قیر سرد شده باید نرم و جدا شود تا از انسداد جریان خون جلوگیری شود. در صورت تماس قیر داغ با چشم تنها یک پزشک متخصص باید وضعیت بیمار را بررسی و اقدام لازم را تجویز نماید.

خطرات تنفسی کار با قیر داغ به این شرح است: وقتی قیر و مصالح داغ با یکدگیر مخلوط می شوند دودی منتشر می شود. این دود حاوی ذرات قیر، بخار هیدروکربنها و مقدار کمی H2S می باشد. محدوده مجاز دود قیر برای دراز مدت (متوسط ۸ ساعت) mg/m3 5کوتاه مدت (۱۰ دقیقه) mg/m3 10می باشد. در شرایط کار استاندارد مقدار مواجهه کاری با این مواد، زیر این حدود است.

مقدار مجاز مواجهه با H2S در دراز مدت (۸ ساعت) ppm 10یا mg/m3 14و در کوتاه مدت (۱۰ دقیقه) ppm 15معادل mg/m3 21می باشد.

مواجهه با دود قیر باعث آزردگی چشم، بینی و مشکل تنفسی، سردرد و تهوع می شود. این اثرات گذرا بوده و سریعا رفع می شوند. هرچند این آزردگی ها کم باشند باید مواجهه با دود قیر به حداقل رسانده شود. جهت کمک های اولیه، باید سریعا به مصدوم هوای تازه رسانده شود. در صورت عدم بهبود سریعا فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند. مطالعات نشان می دهد که علی رغم وجود ترکیبات آروماتیک در قیر کارگران کارخانه های آسفالت که در معرض دود قیر هستند مشکل سلامتی ندارند.

در انتها، به کلیه کسانی که با قیر کار می کنند همیشه وسایل ایمنی شخصی لازم را رعایت کرده و آموزشهای لازم را در زمینه بهداشت شخصی، آتش نشانی ویژه قیر و چگونگی حذف مواد قیر از دامن طبیعت فراگیرند .

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

error: محتوای این وب سایت محفوظ شده است و قابلیت کپی برداری ندارد !

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/denabamgolestan/public_html/wp-includes/functions.php on line 3783